Students show off technology skills, pick up awards at TechTREK

November 7 2007

TERRE HAUTE, Ind. -- More than 450 high school students from 23 schools in Indiana and Illinois competed at Indiana State University's TechTREK 2007 on Oct. 30, hosted by the College of Technology.

Evansville North High School walked away with the Golden Bowl traveling trophy for placing first in the Technology Bowl, and Clay City High School set itself apart by winning more awards than any other school.

For Joe Ulrich, an Evansville North technology teacher, it was a moment of pride.

Ulrich, an ISU alumnus, worked with TechTREK as a student. Three years ago, he constructed the traveling trophy given to the winner of the Technology Bowl. In his first year of bringing students to the annual competition, he watched his students bring home a symbol of his time in the College of Technology.

“It was an awesome feeling,” he added

In its 12th year, TechTREK (Technology, Resources, Education, Knowledge) offers participating high school teams a chance to test their technological skill and knowledge in a variety of skill-building events against other high school teams. ISU technology education students and faculty design the one-day event to help students apply skills developed in all areas of education, but particularly in team problem-solving, communication and technology education.

For Ray Amos, research and development manager at Boston Scientific in Spencer, the event is a chance to reach an important audience.

“These students are our future talent - our future engineers and technicians,” Amos said. ‘Events like this encourage students to pursue careers in science and technology.”

Boston Scientific sponsored the activity “Medical Madness” in addition to providing assistance to three schools so they could participate in the day-long event.

A representative from the Indiana Department of Education said the event benefits students and prospective employers.

“Students at TechTREK are presented a problem and by working as a team develop a solution. That skill is something employers are always looking for,” said Patty Shutt, director of the Office of Career and Technical Education for the Indiana Department of Education.

For students, Shutt said it’s all about applying what they’ve learned in the classroom.

“They take it from theory and put it into practice,” she added.

TechTREK 2007 winners are:

Technology Bowl:
First place - Evansville North High School (Alex Tindle, Phillip Salomon, John Brothers, and Meghan Martin)
Second place - Clay City High School (Kayla Withrow, Kevin Cook, Josh Strain, and Whitney Ames)
Third place - PVETI Manufacturing (Erick Hill, Brandon Grube, Orie Turnbull, and Kyle Carpenter)

Battling the Elements:
First place - Evansville North High School (Ryan Hufford, Ben Green, Casey Snow, and Wes Nickens)
Second place - North Vermillion High School (Bethany Chew, Hannah Chew, Emily Bennett, and Andrea Harden)
Third place - Area 30 Career Center (Josh Hardin, Cory Russell, and Brian Redenbarger)

Comical Contraption Challenge:
First place - Columbus East High School (Joseph Maulin, Nick Brunn, Gage Daugherty, and John Hughes)
Second place -Clay City High School (Kevin Cook, Whitney Ames, Colton Johnson, and Caroline Beyers)
Third place - Martinsville (Ill.) High School (Miranda Doran, Ethan Bower, and Cassie Cornwell)

COMM Mission 007:
First place -Evansville North High School (Alex Azumah, Jeremy Kohlman, Phillip Salomon, and John Brothers)
Second place - Linton-Stockton High School (Eric Anderson, John Poe, Jerry Jerrell, and Mike Waskom)
Third place - Northview High School (Nick Brown, Terrell Craig, Michael Duregger, Levi Pollard)

Duct Tape Fanatic:
First place -Brownsburg High School (Larry Gray, Michelle Kolanowski, Brenda Woodings, and Joe Lyon)
Second place - Clay City High School (Hunter Lavoine, Kayla Withrow, Taylor Walden, and Logan Fry)
Third place - North Vermillion High School (Cole Julick, Aaron Riggen, Zach Burney, and Rob Lewis)

Flood Frenzy:
First place - Owen Valley High School (Abby Williams, Ashley Marsh, Quinn Wilson, and Lonnie Terry)
Second place - South Knox High School (Sam Maxual, Paul Rastl, Levi Bluebaum, and Chris Thomas)
Third place - New Castle High School (Todd Pierce, Jeff Guffey, Broc Perdue, James Allen, and Zach Marcum)

Hands-On Experience:
First place - Clay City High School (Garry Payne, Colleen Wiley, Sarah Tobias, Sean Sinders)
Second place - PVETI Manufacturing (Joe Kinneer, Joe Burton, Zach McBride, and Josh Fitzwater)
Third place - Perry Meridian High School (Sam Tasseff, Nick Witten, and Wes Nichols)

I-Robot:
First place - Area 30 Career Center (Blake Vermillion, Kyle Buchanan, and Ryan Stanley)
Second place - Columbus East High School (Brock Horn, Adam Fischer, Mason Blackburn, and Matt Roberts)
Third place - Evansville North High School (Samantha Muston, Austin Dibble, Colton Wagner, and Blake Williams)

Junk Yard Genius:
First place - South Vermillion High School (Desiree Thomas, Jake Vandiver, Tierra Maesch, and David Lichsteiner)
Second place - South Decatur High School (Tyler Veerkamp, Josh Ross, Ryan Einhaus, and Chris Hagerty)
Third place - New Palestine High School (Aaron Forgey, Sam Devalal, Megan Arnold, and Chris Hanselman)

Mechanical Design Mania:
First place - Columbus East High School (Kinsey Branum, Ethan Pemberton, and Nic Franklin)
Second place - New Palestine High School (Chris Horsley, Bobby Adrian, and Adam Rusche)
Third place - PVETI Manufacturing (Kyle Carpenter, Orie Turnbull, Dustin Cawthon, and Clint Rivers)

Medical Madness, sponsored by Boston Scientific:
First place - Linton-Stockton High School (Jaron Powell, Ethan Brewer, Shiann Mathena, and Ashton Montgomery)
Second place - North Vermillion High School (Haeli Denton, Taylor Poynter, Emily Yoho, and Kandrea Craft)
Third place - Perry Meridian High School (Kevin Gaither, Kim Rusch, and Shelby Lovelace)

Production Pandemonium:
First place -Clay City High School (Dale Stoops, Orry Heffner, Brittany Richard, and Courtney Rundel)
Second place -Evansville North High School (Brad Perfitt, Aaron Rohner, and Jared Jones)
Third place - Area 30 Career Center (Jacob Ford, Jeremy Rich, Nathan Jarrell, and Mike McHaley)

Rescue Mission:
First place - Northview High School (Will Barnett, Brandon Hathaway, Mark Reed, and Chris Taylor)
Second place - North Vermillion High School (Austin Boling, Jacob Allen, Caleb Miller, and Brandon Ping)
Third place - Greenfield Central High School (Emily Davis, Jordyn Kramer, Kait Williamson, and Casey Llewellyn)

Tom and Jerry:
First place -Northview High School (Samuel Dickison, Brett Fulk, Emma Reed, and Tyler Webster)
Second place - New Palestine High School (Andrew Hipskind, Greg Bowlen, Josh Mawhorr, and Jay Snapp)
Third place - Triton Central High School (Zach Mendenhall, Adam Dixon, and Chris Hunter)

Web Reality:
First place - Brown County High School (Jonathan Cook, George Spires, Melody Clevenger, and Hadley Piper)
Second place - Linton-Stockton High School (Kegan Inman, Tyler Fiscus, Allison Young, and Keith Fulford)
Third place - South Decatur High School (Erica Grote, Dustin Duerstock, Trevor Kirtman, and Tom Atchley)

To see photos of this year's TechTREK, go to: http://www.isuphoto.smugmug.com/gallery/3742207#215080779

Contact: Bev Bitzegaio, outreach coordinator, College of Technology, Indiana State University, (812) 237-3575 or bitz@indstate.edu

Writer: Paula Meyer, ISU Communications & Marketing, (812) 237-3783 or pmeyer4@isugw.indstate.edu

Bookmark and Share

Story Highlights

More than 450 high school students from 23 schools in Indiana and Illinois competed at Indiana State University's TechTREK 2007 on Oct. 30, hosted by the College of Technology.

Bookmark and Share