SI Session Schedule

***These weekly sessions generally begin the second week of the semester and are available for free to all students enrolled in the following courses.

SI Schedule

SPRING 2018 - Supplemental Instruction (SI) Sessions      
Prof Last Name  Prof First Name Course/Section SI Last Name  SI First Name Day(s) SI Times Session Location
Ayodele Olabode AHS 340.004 Harrison Caleb MW 6p-8p Arena B39
Ferng-Kuo Shiaw-Fen AHS 340.2,5,301 Frank Zoeann  M T M 10a-1p; T 4-7p M-UH 209A;                                  T-SH 108
Adams Heather ATTR.210.002 Harpenau Hannah  M T W  MT 4-6p; W 4-4:45p SS 315
Adams Heather ATTR.210.003 Bokhart Margo  M T M 2:30-4:30p; T 5-7p SS 315
Adams Heather ATTR.210L.019 Carter Marissa  T W T 3-5p; W 4-5:45p SS 315
Gonzer Rusty BIO 101.001 Carter Leah M W M 3:30-5p; W 12-2p M-S 061; W-S 176
Hews Diana BIO 330.001 Camden Kennedy  M T R 5p-7p S 299
O'Keefe Joy    BIO.112.001&002 Carter Leah M T M 12-1p; T 2p-4p M-S 176; T-S 138
Schwab Kris BIO.241.001 Kirkman Wendell  T R TR 3:30-5p (S 138); T 11-12:30p(S018)  
Ahmad Shaad BIO-112-005 Osmon Megan  T W T 3:15-4:45p; W 4:30-6p S 297
Cho Kyu Hong BIO274 001 Gette Katelyn  T F T 8-9:30p; F 2:30-4p T-S 061; F-S 297
Layman Ashley BUS 180 Kay Ellei M W R M 6-7p(online); M7-8p; W 5-6p; R3:30p-4:30p(FD320) FD320
All profs All profs BUS 180 Maxedon Corey T 6-7p FD320
Gallatin, Czyzewski,Cohen   BUS 201.2,4,5,6 Dial Alison T W T 7-8p; W 6-8p FD320
Harmon Michael BUS 202.1,2,3 Kelly Rebekah M M 6-7p; online 7-8p FD320
Cohen Emanuel BUS 202.4 Kelly Rebekah M   7-8p Online
All profs All profs BUS 205 Maxedon Corey R 5-6p FD320
All profs All profs BUS 205 Sullivan Kate M 5-6p FD320
Sacopulos Melony BUS 301 Kelly Rebekah W W 4-5p FD320
All profs All profs BUS 305 Maxedon Corey W 5-6p(FD320); 6-7p(online)  
DePaolo Concetta BUS 305 Sullivan Kate T 7-8p(online); T 6-7p(FD320)  
Cohen,Hague,Zaher   BUS 311.1,302,303 Conrad Emily T W T 5-6p(FD320); W 6-7p(online) FD320
Prentice Desean BUS 351.1 Wilson Roland R 5p-6p FD320
Noll Robert CHEM 106.003 CHEM 106.004 Clothier Cassidy  M W M 5p-6p; W 7p-8p M-S 018; W-S 138
Van Hoveln Ryan CHEM 352.001 Kirkman Wendell  M R M 2-4p(S 022); R 11a-1p(S018)  
Gilbert Adrienne Chem.105.003
Chem.105.004
Chem.105.005
Neese Katherine  M T M 4-5:30p; T 6-7:30p M-S 022; T-S 018
Fitch Richard CHEM100.002 Reid Megan  T W T 5-6p; W 3:30-4:30p S0018
Hayden Bryan Comm 101  Stephenson Emily  M W 3:30-5p SH 301
Mullen Jennifer Comm101.006 Noel Gabrielle  M R 4:45-6:15p DH 236
Lotspeich Richard Econ 201.1,2 Edwards Miranda  M R 6p-8p S 173
Wittenmyer Edie ECT 160 Allard Joseph(Roy) MWF 1p-2:50p  
Wittenmyer Edie ECT 165.001 McNabb Sean MWF 10a-11:50a  
Henriquez Oscar ECT 281.001 Allard Joseph(Roy) MWF 9a-10:50a  Myers Tech 108
Kirby Parker ECT 281.002 Gearhart Andrew MWF 1p-2:50p Myers Tech 108
Aldrich Stephen ENVI.110.004, ENVI.110.005 Rayl Jacob  M W F MW 3:30-5:30p; F 2-4p S 112
Oberste-Vorth Jamie MATH 115.01/02 Kuhns Alex WF  9a-10a M 11a-12p; M 1p-2p
Oberste-Vorth Jamie MATH 115.03/04 Holt Christina WF  10a-11a M 10a-12p; Sun 3-5p
Breiding Alison MATH 115.05/06 Hoesman Darian WF  11a-12p W 1p-2p; F 12p-1p
Breiding Alison MATH 115.07/08 Gruenert Madison WF  2p-3p M 12p-1p; M 2p-3p
Harden Rich MATH 115.09/10 Gruenert Madison WF  12p-1p  T 1p-3p
Harden Rich MATH 115.11/12 Tuttle Emma WF  3p-4p TR 3p-4p
Harden Rich MATH 115.13/14 Ross-Frost Victoria TR 9:30a-10:30a TR 11a-12p; TR 1p-2p
Huffman Jason MATH 115.15/16 Holt Christina TR 11a-12p WF 11a-12p
Hernandez Anthony MATH 115.17/18 Broedel Jeffrey TR 12:30p-1:30p TR 10a-11a
Bowman Derrick MATH 115.19/20 Holliday  Carly WF  1p-2p WF 10a-11a
Harden Rich MATH 115.21/22 Rose Mary TR 2p-3p TR 3p-4p
Huffman Jason MATH 115.23/24 Ross-Frost Victoria TR 3:30p-4:30p  
Haney Joseph MATH 115.25/27 Kuhns Alex MW 5p-6p W 11a-1p
Frost Jodi Math 305.2 Lesich Morgan  W 2:30-3:30p RO A008
Taylor Christine Math 305-001 Hollifield Shai  M 5:30-6:30p RO A011
Dreher Patti MATH 306.3 Lesich Morgan  R 5-6p RO A014
Dreher Patti MATH 306-002 Perry Joshua  W 8p-9p Root A011
Tarr Richard MET 103.001 Reth Nicolas MW  10a-11:45a  Myers Tech 217
Tarr Richard MET 103.002 Wessell Eric MW 8a-9:45a  Myers Tech 217
Thomas Constance Nurs 207.001 Arnold Britney  W 2-5p NURS Lounge
Coffey Lynette NURS 209 Blauvelt Grant  M T W R MW 12:15-1:45p; TR 12:30-2p MW NURS Lounge/TR McKee Nurs.Ctr
Crawford Donna NURS.218.001
NURS.218.002
NURS.218.003
Blauvelt Grant  M T W R MW 1:45-3:15p; TR 11a-12:30p MW NURS Lounge/TR McKee Nurs.Ctr
DePaolo Concetta OSCM 320.1 Young Lucas T 6-7p FD301
Davis James  PE 220.001,004 Reckelhoff Allison M 5p-7p SH 108
Davis James  PE 220.004 Ingall Sutherland W 2p-4p NH108/UH 212A
Brubaker Brad PSY 101 Gruenert Mackenzi R 4p-6p NH 108
VanCleave Diane SOWK240.001  Ybarra Alyssa  T R T 2-6:30p; R 8:15-9:45p T-SH 102; R SH 108

Printable SI Schedule