You are here

Juried Student Exhibition 2017

Every year the Department of Art and Design celebrates the best work made by our students with the Juried Student Show.  This exhibition, which includes all media and undergraduate and graduate levels, attests to the superb quality of ISU student work.  This year's show is juried by visiting scholar Dr. Terry Barrett. 

Award and Scholarship Winners

Best in Show Award

Best in Show
Ginny Payne, For the love of God and Design

Best Undergraduate Merit Award

Best Undergrad
Carie Wright, Untitled

Best Graduate Merit Award

Best Grad
Stefan Nodarse, Rajesh

President's Merit Awards

Haley Burton, One Night Stand
Norman Yin Chen, To an imminent graduate-me
Kindal Mohr, Sonder
Audrey Powell, Acid Trip

Provost's Merit Awards

Rajesh Naidu, En Route Chicago
Myranda Coler, Secret Garden #1

Cunningham Memorial Library Purchase Awards

Hayley Bean, Artichoke in Disassembly
Katie Collins, Twisted Narrative #1
Angel Guell, Love Lust
Stefan Nodarse, Rajesh
Maxxwel Rance, Wood Brew Tea
Maxxwel Rance, Textured Vase

Center for Student Research and Creativity Purchase Awards

Ashley Gibbons, Bulletproof
Paige Kimbrew, Leisurely
Taylor Nobbe, Nature Trip
Abbigail Shore, Montezuma Castle

School of Music Merit Award

Melissa Leturgez, Ocean Series

University Art Gallery Award

Holly Swick, Nympho Night on Campus

New Merit Media Award

Norman Yin Chen, To an imminent graduate-me

Best 2D Merit Award

Carie Wright, Egg or the Rock

Best 3D Merit Award

Audie Spencer, Nautical Throne

Cognitive Area Art Education Achievement Award

Taylor Dickison, Time for Bed

Cognitive Area Art History Achievement Award

Chloe Tryon

Best Undergraduate Graphic Design Merit Award

Jessica Melchi, Along the Romantic Road

Best Graduate Graphic Design Merit Award

Kinsey Norman, Fire Effect

Jonathan K. Baker Memorial Award

Heather Hammond, Let Me Grow (Let me Rot Part 5)

Kraig A. Gibbons Memorial Award

Hayley Bean, Artichoke in Disassembly

 

Mark S. Hannig Scholarship in Art

Latesha Merkel
Angel Guell

Indiana Artist-Craftsman Talbot Art Fair Scholarship

Sarah Ahmer

Violet Helen Rich Scholarship

Wyatt Lawson

Cory D. Lemon Memorial Scholarship

Tia (Nikki) Swanson
Kenia Ramirez

Thelma Biddle Nolte and Elmer J. Biddle Memorial Scholarship in Art

Katy Etnier

Marian J. Frutiger Scholarship in Art

Kindal Mohn
Samantha Morlan